24 серпня 1869 року Корнеліус Свартхаут з Нью-Йорка запатентував сковорідку для випічки хрусткого картатого десерту. В Америці відзначають це свято випіканням вафельних оладок і, присмачивши їх варенням або сиропом, пригощають гостей. Вафлі — це не тільки смачно, але ще і дуже цікаво!
1. Чому у вафель картата поверхня?
Клітина-сіточка на поверхні вафельних пластинок – це зовсім не примха кондитерів. Просто клітинки-осередки утримують начинку, не дозволяючи їй розтектися по пластинок. І сама назва десерту походить від німецького слова waffel – «сота, клітинка». Завдяки цим осередкам можливо акуратно «склеювати» картаті печіннячка будь-якою начинкою: джемом, помадкою, шоколадом, ягідним варенням, згущеним молоком або збитими вершками — і вийдуть чудовий десерт.
2. У Норвегії вафлі згортають трубочкою, у Бельгії – їдять з беконом
Існують менш популярні різновиди вафель. Наприклад, бельгійські стропвафлі - між шарами жорсткого тіста заливається карамельна начинка. Норвезькі крумкаке – різдвяні вафельні ріжки, часто наповнені солодкою начинкою. Брюссельські повітряні вафлі, до складу тіста яких входить пиво, випікають прямо на вулиці, а подають з цукровою пудрою, сиропом або збитими вершками. При цьому у багатьох країнах для вафельної начинки використовують незвичайні компоненти — злаки, сир, навіть часник, бекон або філе тунця. Є з чим поекспериментувати!
3. Вафлі – їжа королів
Історія вафель сповнена загадок: важко сказати, хто першим почав випікати вафлі – чи то давні греки, чи китайці, чи то німці. У середньовічній Європі вафлі були доступні тільки королям і представникам шляхетського стану. За розголошення секретного вафельного рецепту вводилися суворі заходи покарання. Проте пізніше вафлі стали продавати на вулицях, в тому числі біля входу в церкву, і ажіотаж навколо нового виду десерту був так великий, що справа доходила до жорстоких бійок...
4. Вафлі надихнули на винахід рифленої підошви
Вафлі стали справжнім натхненням для винаходів. В 1896 році, коли у американського продавця морозива закінчився посуд, торговець вафлями запропонував складати солодкі кульки у вафельні ріжки. А в 1970-их американський тренер з легкої атлетики Білл Бауерман, дивлячись на клітинки вафельниці, придумав рифлену підошву для кросівок, вага яких зменшилася, а сила поштовху збільшилась.
5. Чим корисні вафлі
Здавалося б, десерт може бути тільки шкідливий для фігури, але і у вафлях є користь – вся справа в начинці. Так, існують вітамінізовані вафлі, або низькокалорійні, наприклад, з ягідною начинкою. В цілому ж звичайні вафлі непогано втамовують голод, а цукор стимулює розумову діяльність, однак надто захоплюватися солодощами в будь-якому випадку не варто.
- Як з'явився традиційний бальзамічний оцет Модени DOP?Приготування Традиційного Бальзамічного Оцту з Модени проходить в три етапи: етап підготовки вивареного (увареного) мустьє; етап спиртової та оцтової ферментації, і процес дозрівання і старіння.Як з'явився традиційний бальзамічний оцет Модени DOP?
- Як оливки стають оливковою олієюНа перший погляд оливкова олія це просто вичавлений "сік" оливок. Але насправді, щоб отримати олію високої якості, слід дотримуватися високих стандартів на всіх етапах. Докладніше в статті.Як оливки стають оливковою олією